Medytacja od a do z

Medytacja mówiąc najprościej jest stanem wyciszenia umysłu – czyli stanem, w którym zanikają myśli. Medytować można wszędzie. Wystarczy wyciszyć myśli, które są podstawowym przejawem aktywności umysłu. Bardzo praktyczne okazuje się uproszczenie, że myśli i umysł są tym samym – to uświadamia nam z czym trzeba się uporać. Jednak kierowanie myślami, gdy w nich się zatapiamy – jest po prostu niemożliwe. Najpierw trzeba uchwycić ich przepływ – zacząć je zauważać. Warto sobie uświadomić, że to jest możliwe z poziomu uważności – czyli świadomości. Dr D. Hawkins opisuje świadomość jako przestrzeń, w której zauważamy myśli i emocje. Stąd uświadamiamy sobie również nasze przekonania i pragnienia. Inaczej mówiąc nasza uważność, jest tym co zostaje, gdy umysł się zatrzymuje. To prowadzi do bardzo ważnej konkluzji: Nie jesteśmy swoimi myślami! Przecież nie znikamy, gdy myśli na chwilę cichną lub gdy idziemy spać. Nie

Medytacja od a do z

Jeśli coś nie działa w twoim życiu – zmień przekonania

Zdarzenia, których doświadczam nie mają żadnego zabarwienia emocjonalnego. Po prostu się wydarzają. To w moim umyśle powstaje znaczenie każdej sytuacji. To co dzieje się we mnie nie zależy więc od świata zewnętrznego, lecz jest reakcją emocjonalną mojego umysłu. Umysł natomiast widzi i reaguje przez pryzmat swoich przekonań – tego co uważa za właściwe, sprawiedliwe, konieczne. Tak naprawdę doświadczam zatem nie zdarzeń, lecz swoich przekonań. Czym więc są?

Jeśli coś nie działa w twoim życiu – zmień przekonania

Bezwarunkowa miłość dla każdego

Miłość nie jest uczuciem, lecz stanem świadomości. Jest sposobem odbierania całego świata i patrzenia na ludzi. Jest wrodzonym – naturalnym stanem duszy, dlatego nie musimy nic robić, żeby ją zdobyć – bo po prostu mamy ją w sobie. I to jest najlepsza wiadomość! Wystarczy aktem woli się na nią „otworzyć”, „przełączyć”, „przestać się jej opierać”, a może po prostu skierować na nią swoją uwagę. wszystko zaczyna się od wyrażenia takiej intencji – spróbuj…

Bezwarunkowa miłość dla każdego

Harmonijne relacje płyną są moim wyborem

Źródłem znakomitej większości nieporozumień w relacjach międzyludzkich jest jej zdominowanie z poziomu umysłu. Umysł (ego) opiera się na przekonaniach, w które wierzy tak bardzo, że jest gotowy bronić ich bez względu na konsekwencje. Stąd spory o błahostki w obronie moralności, niesprawiedliwości czy wyższych prawd – nie mówiąc o polityce – ha ha. To ego traktuje drugą osobę jak swoją własność i żąda od niej dostosowania się do reguł opartych na jego przekonaniach i jego iluzorycznych projekcjach. Dobrostan emocjonalny drugiej osoby jest wtedy marginalizowany lub całkowicie ignorowany. Według Hawkinsa czy Liptona większość naszych przekonań jest obiektywnie nieprawdziwa, są one zakotwiczone w kulturze, religii i przekonaniach rodziców o tym „co jest właściwe”. Za wiele z nich ludzie są gotowi dosłownie oddać życie – nie mówiąc o związku czy przyjaźni. Przykład dominacji przekonań: Czy istnieją rodzice, dla których…

Harmonijne relacje płyną są moim wyborem

Przenoszenie uwagi decyduje o jakości twojego życia

Przenoszenie uwagi to prawdopodobnie najważniejsza umiejętność dotycząca życia wewnętrznego. Jest niezwykle skuteczna – ma ogromną moc, jeśli jednak jej nie rozumiemy i nie kontrolujemy – może stać się pułapką. Zauważ, że umysł podsuwa nam myśli i emocje w zależności od tego, na co skierujemy swoją uwagę. Umysł często wpada w pętle „przeżuwając” jakieś bolesne wspomnienie. Snuje niekończące się domysły, wyobrażenia i pragnienia, a my utożsamiając się z nimi, podlegamy rozchwianym nastrojom. Problem nadaktywnego umysłu można więc sprowadzić do nieuświadomionego przeskakiwania uwagi na różne wspomnienia, czy też pragnienia. Zauważając ten niuans zaczynasz kontrolować myśli. Skutecznym wyjściem z takiej pułapki jest konsekwentne przenoszenie uwagi na miłość.

Przenoszenie uwagi decyduje o jakości twojego życia

Jak Ho’o pono-pono odmienia życie

W naszych medytacjach często korzystamy z filozofii Ho’o pono-pono. Spróbujmy ją nieco przybliżyć. „Pono” oznacza w języku hawajskim szeroko rozumianą harmonię ze światem. Krzyczenie na kogoś nie jest pono, ale rozwiązanie problemu w rozmowie jest pono. Ukraść – nie pono, ofiarować – pono. Pomagać – pono, krzywdzić – nie pono. Rzucenie śmiecia w parku – nie pono, podniesienie śmiecia – pono. Kochać – pono, nienawidzić – nie pono. Ho’o! oznacza zawołanie, zwrócenie uwagi. A jeśli coś jest bardzo ważne, to w języku hawajskim powtarza się to dwa razy. Ho’o pono-pono! jest więc głośnym wołaniem o powrót do życia w harmonii. Jest to przywołanie do swojego życia codziennego boskiego aspektu naszego istnienia, który wyraża się we wdzięczności, miłości, przebaczaniu i intencjonalnym zwróceniu się w stronę Wyższego Ja.

Jak Ho’o pono-pono odmienia życie